به گزارش دبیرخانه همایش ملی بانکداری شرکتی امروز مورخه ۹۷/۹/۱۲ در مرکز همایشهای بین المللی صدا و سیما برگزار شد.

در این همایش که با همت دانشکده مدیریت دانشگاه تهران و پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی ، با همراهی بانکها و شرکتهای تأمین مالی مطرح کشور و با حضور مدیران ارشد و تصمیم گیران مالی شرکتها و هلدینگهای بزرگ برگزار شد، به صورت تخصصی به موضوع بانکداری شرکتی با رویکرد تأمین مالی شرکتی پرداخته شد.

در ابتدای مراسم آقای دکتر سهرابی ریاست محترم دانشکده مدیریت دانشگاه تهران  به تمامی حضار خوشامد گفت و بانکداری شرکتی را از اولویتهای اصلی راه حل اقتصادی کشور معرفی نمود.

آقای جعفر اسدی دبیر شورای سیاستگذاری همایش نیز در ابتدای همایش گزارشی از روند همایش و فعالیت های دبیرخانه اجرایی همایش ارائه نمود.

در ادامه  آقای دکتر دیواندری رئیس پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی و رئیس اولین همایش ملی بانکداری شرکتی ضمن بیان اینکه بانک‌های ایرانی باید حرفه‌ای‌تر عمل کنند، گفت: اساسا در تمام کشورهای بزرگ دنیا از جمله کشورهای صنعتی همانند ژاپن و آلمان این شرکت‌های بزرگ هستند که نماینده کشورشان بوده و جهانیان کشور مذکور را با نام برندهای بزرگ آن کشور می‌شناسند.

رئیس همایش بانکداری شرکتی خاطرنشان کرد: صنعت بانکداری باید به خدمت کسب‌و‌کار دربیاید؛ ما نمی‌توانیم با خدمات ساده، قدیمی و ابتدایی که به مشتریان حقیقی می‌دهیم مشتریان بزرگ از شرکت‌های صاحب صنعت را جذب کنیم. دیواندری افزود: در شرایط فعلی اکثر شرکت‌های کشور مشکلات تامین مالی و ارزی دارند که اگر بانکی مشکلات را به خوبی درک نکند نمی‌تواند سرویس مناسب ارائه دهد.

 

رئیس سازمان بورس از شرکتهای بورسی به عنوان شفاف ترین و عمده ترین بخش در ایجاد ارزش افزوده و شغل در کشور یاد کرد و افزود: با توجه به پتانسیل این شرکتها در خصوص مالیات و تقسیم سود آنها با دولت مکاتباتی انجام شده است. شاپور محمدی در نخستین همایش ملی بانکداری شرکتی در سخنرانی خود گفت: بانک پایه بودن یا قانون پایه بودن،​ دو موضوع مطرح در ادبیات مالی دنیا است. هر کدام از اینها که ارزانتر و بهتر تامین مالی را انجام دهد باید به آن توجه بیشتری داشت.

 علی ابراهیمی کردلر عضو هیئت علمی دانشگاه تهران گفت: انتظار بخش خصوصی از بانکداری شرکتی،​ ارائه خدمات با سرعت،​ امنیت و دقت بالا و تعیین خدمات خاص است که البته الان به دلیل ضعف در it،­ این سرعت و امنیت عملیاتی نمی شود. ایشان ادامه داد: انتظار بخش خصوصی از بانکداری شرکتی،​ ارائه خدمات با سرعت،​ امنیت و دقت بالا و تعیین خدمات خاص است که البته الان به دلیل ضعف در it،­ این سرعت و امنیت عملیاتی نمی شود. وی پیش بینی مشکلات را پیش از بروز آن از دیگر انتظارات بخش خصوصی دانست و افزود: بانکداری شرکتی باید در مواقعی مثل تحریم،­ ­جلوتر از ریسک های ممکن،​ پیش بینی لازم را انجام دهد ­­تا در زمان بروز مسئله بتوان با مشکل بدون اختلال مواجه شد.

 در خلال برگزاری مراسم از نمایشگاه جانبی این همایش نیز که بانک های فعال و پیشرو در حوزه بانکداری شرکتی به معرفی توانمندی های خود پرداخته بودند استقبال شد.
پنل پرسش و پاسخ در حوزه چالشهای تامین مالی شرکتی از بخش های مهم این مراسم بود که به طرح مسائل و موانع این حوزه و راهکارهای ارتباط موثر بین بنگاه های اقتصادی و بانک های کشور اختصاص داشت.